Park Holding hakkında

Ciner Grubu’nun temel kuruluşu olarak çalışan Park Holding, grubun vizyon ve misyonlarını belirler, stratejik kararlar verir, şirketlerin ortak çalışmalar yaparak iş geliştirmelerine yardımcı olur.

Ciner Grubu’nun faaliyet gösterdiği sektörlerle ilgili derin analizler ve perspektifler sunan Park Holding, konulan hedeflerin nasıl gerçekleştirileceğinin yol haritalarını çizer. Şirketlerinin uygulaması gereken kuralları belirleyen Park Holding bu çerçeveye uyumluluğu da denetler.

Holding, grup içinde şirketlerin ortak çalışarak iş geliştirme başarılarını artırmalarına yardımcı olur. Ayrıca Park Holding, gerçekleştirilen projelerin gruba getirdiği yararlar kadar ülke ekonomisine katkısı ve istihdam yaratma etkinliğini de gözetir.

Ciner Grubu Hakkında

Ciner Grubu, Türkiye’nin en büyük grubu olmayı ve ülkenin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine ve geleceğine katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Temelleri 7 Mart 1978 tarihinde atılan ve Aralık 2004 tarihine kadar Park Grubu adıyla bilinen Ciner Grubu; ticari faaliyetlerine oto yedek parça üretim, satış ve ithal işleri ile başlamıştır. Grup, 1980’li yılların ikinci yarısında yurtiçi ve yurtdışı zirai motor ve yedek parça üretim projeleri, anahtar teslimi entegre tesis taahhütleri ve tekstil sanayii tesislerinin kurulması ve işletilmesi projeleri ile çalışma alanını genişletmiştir.

1990’lı yılların başından itibaren özelleştirme projeleri ile birlikte “Enerji ve Madencilik” alanında yatırımlara başlayan ve Türkiye’de madencilik ve enerji sektöründe büyük yatırımlara imza atan Ciner Grubu, bu sektördeki Grup şirketleri ile Türkiye’de bir çoğu yeni, ya da ilk olan atılımlar gerçekleştirmiştir.

1995 yılında; Türkiye’nin en verimli özelleştirilmesi olarak gösterilen Havaş deneyimini, işletme hakkı devir modeli ile Çayırhan’da madencilik ve enerji alanında da gösteren Ciner Grubu’nun bu başarıları, üniversitelerde ve konferanslarda özelleştirme ile ilgili en başarılı uygulama örnekleri olarak gösterilerek literatüre geçmiştir.

Çayırhan / Beypazarı’nda bulunan Linyit Kömür Madeni’ni Avrupa’nın en verimli yeraltı işletmesi haline getirmiş ve Türkiye’de özel sektöre devredilen ilk termik santral olan Çayırhan Termik Santrali’ni yine ülkemizin “en verimli çalışan termik santrali” haline getirmiştir.

2002 yılında medya sektörüne adım atan ve bu alanda da sürekli gelişen Grup, kısa bir süre içinde yapmış olduğu yatırımlar ve kurmuş olduğu şirketlerle sektörün en büyük gruplarından birisi olmuş ve modern bir yapıya kavuşmuştur.

İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl açıklanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayii Kuruluşu” arasında Ciner Grubu’nun çeşitli sektörlerdeki bazı şirketleri her yıl yer almaktadır.

Ciner Grubu’nun vizyonu içinde ifadesini bulan; “50 BİN 50”, yani “50 bin kişilik iş gücüne ulaşılması ile 50 eğitim kurumu inşası ve Milli Eğitim’e devri” hedefi çerçevesinde, sayıları her yıl artan modern eğitim kurumları inşa ettirilerek, Türk Milli Eğitimi’nin hizmetine sunulmaktadır.

Ciner Grubu bugün;

Ciner Enerji ve Madencilik Grubu
Ciner Medya Grubu
Ciner Ticaret, Sanayi ve Hizmet Grubu

adı altında 3 grup ve çeşitli şirketleri ile faaliyetlerini sürdürüyor.

Her yıl Türkiye’nin en yüksek vergi ödeyen grupları arasında yer alan Ciner Grubu’nda hali hazırda 9 bin 700 kişi istihdam edilmektedir.